تسمه تایم ورنا 1600 (5)

علائم و نشانه های فرا رسیدن زمان تعویض تسمه تایم هیوندای و تسمه تایم کیا چیست؟

دور موتور بد عمل می کند. در مدت زمان استفاده، تسمه دچار فرسایش و خوردگی دندانه ها می شود. مشکلاتی در استارت و حرکت ماشین دیده می شود. فشار بیشتری به قطعات ماشین وارد می شود در نتیجه دود بیشتری از اگزوز خارج می شود. هرگز با یک تسمه تایم کهنه رانندگی نکنید. تعویض به موقع تسمه هیوندای و کیا مهم ترین سرویس خودرو است. اگر کهنه شده باشد ریسک پاره شدن آن بسیار بالاست و هنگامی که پاره شود عواقب و خسارت های بدی را در پی خواهد داشت. اگر قصد مسافرت دارید حتما با مراجعه به مکانیک از سلامت تسمه مطمئن شوید تا در راه مشکلی برای شما به همراه نداشته باشد.

تسمه تایم هیوندای

تسمه تایم اصلی هیوندای که ممکن است بارها شنیده باشید که جنس یلاستیکی دارد. قسمتی از موتور احتراق داخلی خودرو است و در داخل پیشرانه قرار دارد. و میل لنگ خودرو را به میل سوپاپ یا سوپاپ ها متصل می کند که وظیفه تنظیم زمان صحیح باز و بسته شدن سوپاپ ها را بر عهده دارد. آن ها را به چرخش درآورده و کنترل می کند. در خودروهای مختلف محل قرارگیری میل سوپاپ با یکدیگر متفاوت است. ولی در اکثر موارد این قطعه در سر سیلندر خودرو جایگذاری شده است.

تسمه تایم اصلی هیوندای و تسمه تایم اصلی کیا یا زنجیر تایم هیوندای و کیا چیست؟

در گذشته در خودروها به جای تسمه تایم هیوندای و کیا از زنجیر تایم هیوندای و کیا استفاده می شد. تا زمانی که آسیب جدی به موتور خودرو نرسانده بود تعویض نمی شد. ولی امروزه تسمه جایگزین زنجیر شده و زمان تعویض آن برای هر مورد خاص مشخص است. البته اکنون نیز در برخی از ماشین های سنگین از زنجیر استفاده می شود. بین این دو تفاوت اساسی وجود دارد. زنجبر تایم به خاطر جنس فلزی خود از آسیب هایی که احتمال رویت آن ها وجود دارددر امان است و می توان گفت عمر تعویض به اندازه عمر خود پیشرانه است و نیازی به تعویض آن وجود ندارد. برای این که بدانید خودروی شما از کدام نوع است. کافی است به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید یا با تماس و پرسش از مسئول فنی نمایندگی فروش خودرویتان از آن مطلع شوید.

دلایل خطر پارگی تسمه تایم هیوندای و تسمه تایم کیا

خودروسازان مختلف برای مدل های مختلف اتومبیل کیلومترهای متفاوتی را برای تعویض تسمه تایم عنوان می کنند. معیار رایج برای اکثر اتومبیل ها 60 هزار کیلومتر است که برخی زودتر از موعد مقرر به تعویض احتیاج پیدا می کنند. لازم به ذکر است که هنگام خرید خودروی هیوندای و کیا دست دوم. شما از مدت کارکرد تسمه تایم آگاهی ندارید و نمی دانید که تسمه ی موتور آن تعویض شده است یا نه.

  اگر تعویض صورت گرفته زمان آن کی بوده اگر در مورد تسمه تایم هیوندای و کیا تردید دارید بهتر است به یک مکانیک مراجعه کنید. تا آن را مورد بازبینی قرار دهد. مکانیک با یک کار ساده و برداشتن پوشش روی تسمه تایم هیوندای و کیا متوجه خواهد شد که در چه شرایطی قرار دارد. پاره شدن تسمه هیوندای و کیا که منجر به برخورد پیستون با سوپاپ ها می شود. معمولا با صدایی همراه است. البته در خودروهایی مانند موتورهای سری قبل پراید این پارگی فقط خاموشی موتور خودرو را به دنبال دارد. زمانی که عمر تسمه تایم هیوندای و کیا به پایان برسد و یا پارگی در آن رخ دهد عملکرد به موقع و صحیح سوپاپ ها مختل خواهد شد. سوخت و هوا درزمان مناسب وارد سیلندر نمی شوند و یا باز و بسته شدن سوپاپ ها به درستی و به میزان کافی انجام نمی گیرد و در نتیجه در کارکرد پیشرانه اثر منفی چشم گیری خواهد گذاشت.

زمان تعویض تسمه تایم هیوندای و تسمه تایم کیا

پاره شدن تسمه تایم در همه اتومبیل ها یکسان اتفاق نمی افتد! پارگی تسمه تایم در موتور اتومبیل های گوناگون اثر مخرب متفاوتی دارد. بهترین زمان برای تعویض تسمه تایم اصلی هیوندای چه موقعی است؟ زمان تعویض در اتومبیل های هیوندای و کیا مختلف با هم تفاوت دارد و بهترین حالت بازدید دوره ای و چک کردن در کیلومتر های مختلف است. پایان این دوره در برخی از خودرو های امروزی مانند هیوندای و کیا که چهار سیلندر است شش سال یا 96 هزار کیلومتر و یا بعد از 2 سال یا 24 هزار کیلومتر انجام می پذیرد. فولکس واگن این کار را بعد از 64 هزار کیلومتر توصیه می کند اما در بعضی از مدل های فورد بعد از 160 هزار کیلومتر این کار صورت می گیرد. گاهی ممکن است با شنیدن صدا های هشدار متوجه شوید که زمان تعویض فرا رسیده است مانند زمانی که موتور را روشن کرده و یا شتاب می گیرید. صدا های قیژ قیژ می شنوید. هزینه تعویض تسمه دینام هیوندای و کیا در کشورهای مختلف فرق می کند.

منبع: خبرگذاری باشگاه خبرنگاران

در این بازرگانی تسمه تایم اصلی هیوندای و کیا به بفروش می رسد که عبارتند از :

هیوندای 
تسمه تایم اکسنت، تسمه تایم آوانته، تسمه تایم آزرا، تسمه تایم سنتنیال، تسمه تایم کوپه، تسمه تایم النترا، تسمه تایم جنسیس, تسمه تایم جنسیس کوپه، تسمه تایم توسان، تسمه تایم سانتافه، تسمه تایم وراکروز، تسمه تایم سوناتا، تسمه تایم ورنا، تسمه تایم ولوستر، تسمه تایم i20، تسمه تایم i30، تسمه تایم i40، تسمه تایم ix45، تسمه تایم ix55، تسمه تایم سراتو, لوازم یدکی اصلی هیوندای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *