تیغه برف پاک کن عقب اسپورتیج (2)

انواع تیغه برف پاک کن

تیغه برف پاک کن اصلی هیوندای در کیفیت پاک کردن آب و برف از روی شیشه جلوی ماشین اهمیت زیادی دارد کافی است که مقایسه ای بین تیغه یک برف پاک کن ژاپنی و یک برف پاک کن ساخت ایران انجام دهید تا به میزان تفاوت پی ببرید. تیغه برف پاک کن هیوندای و تیغه برف پاک کن کیا از آن دسته اقلامی است که پس از مدتی کارایی خود را از دست می‌دهد، بنابراین بهتر استهر ۶ ماه یکبار تعویض گردد در زمان خرید و انتخاب بهترین تیغه برف پاک کن اصلی هیوندای که مناسب خودروی شماست باید فاکتور‌هایی را مد نظر قرار داد، مانند:

 

  • اندازه تیغه برف پاک کن اصلی هیوندای و تیغه برف پاک کن اصلی کیا
  • نوع لاستیک تیغه برف پاک کن اصلی هیوندای و تیغه برف پاک کن اصلی کیا
  • گیره (آداپتور) تیغه برف پاک کن اصلی هیوندای و تیغه برف پاک کن اصلی کیا

 

راهنمای خرید تیغه برف پاک کن اصلی هیوندای 

تیغه برف پاک کن اصلی نیز مانند دیگر اقلام دارای انواع مختلفی است که افراد براساس نوع نیاز و سلیقه شان اقدام به خریداری آن می‌کنند، که شامل موارد زیر است:

  • تیغه برف پاک کن معمولی (conventional)
  • تیغه برف پاک کن برف گیردار (Winter wipers)
  • تیغه برف پاک کن ژله‌ای (silicone wiper blade)

 

تیغه برف پاک کن معمولی:

این نوع تیغه برف پاک کن در واقع از نوع مرسوم و ساده است که بیشتر خودرو‌ها از آن استفاده می کنند. بدنه این نوع تیغه ساده (صاف) است. لبه لاستیکی این تیغه معمولا از جنس لاستیک فشرده است.

 

تیغه برف پاک کن برف گیردار Winter wipers:

تیغه برف پاک کن برف گیردار بیشتر مخصوص نواحی سرد سیر طراحی شده که مناسب پاک کردن یخ و برف از روی شیشه است. این تیغه برف پاک کن طوری طراحی شده است که از روی یخ و برف سر نمی‌خورد و به طور قابل توجه‌ای شیشه را در این شرایط سخت تمیز می‌کند.

 

تیغه برف پاک کن ژله ای (یا اسپرتی که معمولا به صورت اختیاری با تیغه فلزی جایگزین میگردد)

تیغه های ژله ای که اصطلاحاً به مگانی معروف هستند برخلاف بسیاری از برف پاک کن های فابریک ماشین ها به خوبی آب را از روی شیشه خودرو به طور کامل پاک می نمایند و سبب افزایش دید در بارندگی می باشد و این به دلیل حالت انعطاف پذیری که دارند می باشد که کاملاً بروی سطح شیشه نشسته و کاملاً سطح شیشه را تمیز می کنند. بدنه اصلاح شده و حالت آیرودینامیکی و همچنین سیلیکون با کیفیت استفاده شده در این تیغه برف پاک کن باعث شده این تیغه عملکرد بهتری نسبت به تیغه‌های ساده داشته باشد. عمر طولانی‌تر و همچنین طرح‌های مختلف باعث شده این نوع تیغه جایگزین مناسبی برای تیغه‌های معمولی باشد.

 

تیغه برف پاک کن اصلی

البته باید به این نکته توجه داشت که قیمت این تیغه‌ها کمی گران‌تر از تیغه برف پاک کن معمولی است.

البته در مورد تیغه برف پاک کن های فلزی هم این عقیده وجود دارد که مزیت تیغه های معمولی نسبت به تیغه های ژله ای، قدرت پاک کنندگی بسیار بالاتر این تیغه ها می باشد به خصوص در فصل سرما و بارندگی که تا حدودی یخ زدگی بر روی شیشه خودرو ایجاد می شود. تیغه های ژله ای به دلیل نداشتن استحکام لازم از قدرت پاک کنندگی کمتری نسبت به تیغه های معمولی و فابریک خودرو برخوردارند و اگر تیغه های ژله ای از لحاظ فنی دارای استاندارد لازم بودند شرکت های خودرو ساز از این تیغه ها بر روی خودرو استفاده می نمودند.

 

جنس تیغه برف پاک کن اصلی هیوندای

جنس این تیغه ها خیلی مهم است لاستیک آن باید کاملاً نرم باشد نوع ژله ای آن هم بتازگی آمده است هنگام خرید سعی کنید مارک خوب و جنس خوب بخرید. جنس بوش خیلی خوب است. ماشین های ژاپنی تیغه های برف پاک کنی دارند که می توان زمان حرکت آن را به وسیله تایمز تنظیم کرد چون گاهی باران خیلی نم نم می بارد که لازم است هر ۱۵ ثانیه یک بار تیغه ها حرکت کنند و گاهی چنان باران تندی می بارد که تیغه برف پاک کن ها با حداکثر سرعت هم قادر به تمیز کردن شیشه نبودند ! یک تیغه برف پاکن که خط روی شیشه می اندازد.

 
تیغه های برف پاکن اصلی هیوندای Wiper blades 

یکی از بخش هایی از خودرو استکه نمی توان آنها را  نادیده گرفت.  بسیاری از تیغه ها دارای ترک و انشقاق split پاره گی torn و شکستگی brittle سائیدگی worn شده اند  و یا ظاهرآنها به شکلی است که مشخص است خراب شده اند باید تعویض گردد. بعضی وقت ها تیغه برف پاکن به ظاهر سالم است ولی وقتی روی شیشه حرکت می کند آن را تمیز نمی کند. ۹۰% درصد همه رانندگان تصمیم گیری که می کنند براساس دید بدون مانع و واضحی است که از جاده دارند که نشان دهنده این است که واضح دیدن تا چه حد می تواند مهم باشد. بخصوص در فصل زمستان و روزهای بارانی که دید راننده ازطریق آب باران تگرگ و یا برف  و یا پاشش آب از سطح جاده در طی روزهای بارانی  بر روی شیشه جلوی اتومبیل windshield می باشد. ولی داشتن دید خوب نیاز به برف پاکن هایی دارد که بخوبی کار کنند.

 

(تیغه برف پاک کن اصلی هیوندای)

اگر تیغه برف پاک کن ها ترک داشته باشند و یا دچار پارگی شده باشند درست کار نمی کنند و باید تعویض گردد همین الان ! تیغه های برف پاک کن همیشگی نیستند ! لاستیک طبیعی با گذشت زمان مضمحل می شود. لاستیک های سخت شده بوسیله هالوژن ها و لاستیک های مصنوعی synthetic rubber عمر طولانی تری دارند. اما نهایتاً همه این تیغه ها از موادی ساخته شده اند که تحت تاثیر عوامل محیطی و شرایط آب و هوایی خراب می شوند. قرارگرفتن در معرض نور آفتاب و اوزن باعث می شود که لاستیک فرسوده شده و نتوان مدت زیادی از تیغه های برف پاک کن استفاده کرد. تیغه های کهنه قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهند و قادر به تمیزکردن شیشه نیستند.

 

گاهی این خرابی بعلت  پدیده است که به آن  لاستیک پارک شده called “parked” rubber می گویند

چون تیغه بطور کامل روی شیشه نمی نشیند و خراب می شود . وقتی ماشین را در بیرون گاراژ در فضای باز پارک کرده اید. نور خورشید می تواند همه روز به برف پاک کن بتابد و آن را خراب کند . نور خورشید باعث سخت و پخته شدن لاستیک تیغه می شود و وقتی برف پاک کن ها را روشن می کند تیغه ها لکه روی شیشه می اندازند. 

 

(تیغه برف پاک کن اصلی هیوندای)

این حالت هم  می توان آزار دهنده باشد و هم خیلی خطرناک. هوای سرد  هم می تواند. عمر تیغه های برف پاک کن را کم کند دمای یخبندان باعث سخت شدن لاستیک شده و آن را ترد و شکننده می کند که باعث می شود راحت تر ترک بردارد و شکاف بردارد. گیره های نگهدارنده تیغه هم می تواند دراثر یخ و برف مسدود شوند و از حرکت فنرهای دسته جلوگیری کنند و حرکت کردنش روی شیشه خط بیندازد.

 

استفاده بیش ازندازه می تواند باعث سخت شدن تیغه برف پاک کن ها شود.

چون گرد و غبار و مواد ساینده و دوده های موجود در جاده road grime و حتی آب های آلوده می توانند باعث سائیدگی لبه های تیغه شوند که در چنین حالتهایی باید تیغه تمیز شود. اگر لبه های تیغه ها از بین رفته است چون حالت چهار گوش دارند و حداکثر فشردگی را روی شیشه ایجاد می کنند در این حالت آب زیر تیغه ها باقی می ماند و نتیجه اینکه دید کاهش پیدا می کند. تیغه برف پاک کن هایی که ترک برداشته اند و یا دچار شکاف شده اند نمی توانند کارشان را خوب انجام دهند و باید تعویض شوند

 

چک کردن تیغه برف پاک کن ها:

یک چک کردن ساده از تیغه برف پاک کن (تیغه برف پاک کن اصلی هیوندای) بعمل آورید اگر تیغه ها در شرایط خوبی نبودند توجه کنید که آیا مایع شیشه پاکن که روی شیشه جلوی ماشین پاشیده می شود بخوبی پاک می شود یا نه ؟ علتش می تواند رگه دار شدن Streaking, ترک برداشتن و یا مشکلاتی نظیر آن است که با چشم براحتی قابل مشاهده هستند. انجام این آزمایش  در عین حال می تواند به شما وضعیت شیشه شور را هم نشان دهد ( که مثلاً پمپش درست کار می کند و با پاشش آب روی شیشه بدرستی صورت می گیرد یا نه ؟ ) چون اگر آب روی شیشه نمی پاشد ممکن است که نازل اش مسدود شده باشد یا شلینگهایی که آب را از مخزن شیشه شور می آورند شل و یا دچار تاب خوردگی شده باشند.

 

(تیغه برف پاک کن اصلی هیوندای)

اگر اینگونه بود می توانید برای تست کردن کار تیغه های برف پاک کن آب را  بطور موقت با  یک اسپری روی شیشه بپاشید. برخی اوقات نازل پاشنده آب نیاز به تنظیم دارد ( البته این مربوط به ماشین های مدل قدیمی تر است چون در خودروهای جدید آب با شلینگ مستقیماً روی تیغه ها پاشیده می شود و نه روی شیشه ماشین !) اگر فشار آب کم است ممکن است پمپ آب پاش ضعیف شده باشد یا مسدود شده باشد که در این صورت محلول شوینده و آب نمی توانند پمپ شوند. هر زمان که شیشه شور را چک کردید. برف پاک کن عقب را نیز چک کنید.

 

( در صورتیکه ماشین شما برف پاک کن عقب هم داشته باشد)

مانند تیغه برف پاکن سانتافه،تیغه برف پاک کن توسان ، تیغه برف پاک کن i30، تیغه برف پاک کن i20، تیغه برف پاک کن سورنتو ، تیغه برف پاک کن پیکانتو، تیغه برف پاک کن ولوسترو برخی مدلهای دیگر ). بسیاری از خودروهای اسپرت , ون ها و مینی ون و واگن استیشن ها و خودروهای هاچ بک و فست بک این گونه برف پاک کن های عقب را دارند. چون دید عقب هم بخصوص برای روزهای بارانی خیلی اهمیت دارد.

 

عواملی که روی تیغه برف پاک کن ها (تیغه برف پاک کن اصلی هیوندای) اثر می گذارند 

وضعیت کار تیغه برف پاک کن اصلی هیوندای به بازوها و فنر آنها هم بستگی دارد. میزان تنش فنر روی بازوهای برف پاک کن تعداد گیره هایی که تیغه را نگه می دارند و طراحی هم نقش دارند. حالا اگر این فنر و بازوها ضعیف شده باشند تعویض تیغه برف پاک کن هم نمی تواند مشکل را حل کند وشیشه بازهم تمیز نمی شود. اگر تیغه برف پاک کن با فشار کمی از روی شیشه ها بلند شوند نشان دهنده این است که بازوها هم باید تعویض شوند.

 
برخی سازندگان میزان فشار برف پاکن را هم معین کرده اند

که اگر بازوی برف پاک کن کمتر از آن مقدار باشد باید تعویض گردد. بخاطر داشته باشید که میزان کشش فنر بازوی برف پاک کن های پشت ماشین را هم  چک کنید چون اغلب به هنگام عبور از تونل های کارواش  غلطکی این بازوها صدمه می بینند. یکی دیگر از مشکلاتی که باعث می شود تیغه برف پاکن ها بخوبی کار نکنند باد است. که در بزرگراه ها که با سرعت بالا حرکت می کنید باید شکلی آیرودینامیکی داشته باشند تا تیغه ها از روی شیشه بلند نشوند برخی از تیغه های طراحی خاصی دارند که عامل بلند کننده را به حداقل می رساند و نیروی روی به پائین به تیغه ها وارد می کند.

 

تعویض تیغه برف پاک کن های (تیغه برف پاک کن اصلی هیوندای) 

شما می توانید خودتان اقدام به تعویض تیغه برف پاک کن ها کنید. بهتر است فقط تیغه ها را عوض کنید چون دسته های آن اغلب نیاز به تعویض ندارد. یک پین وجود دارد که باید جا بزنید کار مشکلی نیست. باید اندازه تیغه با دسته آن سازگار باشد چون اگر تیغه های خیلی بزرگ باشند با هم تداخل پیدا می کنند و یا به بدنه گیر می کنند واگر کوتاه باشند ممکن است در گیره نگهدارنده قرار نگیرند. برای رانندگی در هوای سرد گاهی لازم است که تیغه های زمستانی را نصب کنید این تیغه ها گیرنده های مجوفی دارند که به هنگام برف و یخ زدن شیشه می توانند همچنان توانایی تمیز کردن را داشته باشند. 

 


در این بازرگانی (تیغه برف پاک کن اصلی هیوندای) به بفروش می رسد که  عبارتند از :

تیغه برف پاکن اکسنت ، تیغه برف پاکن آوانته ، تیغه برف پاکن آزرا ، تیغه برف پاکن سنتنیال، تیغه برف پاکن کوپه ، تیغه برف پاکن النترا ، تیغه برف پاکن جنسیس ، تیغه برف پاکن جنسیس کوپه ، تیغه برف پاکن توسان، تیغه برف پاکن سانتافه ، تیغه برف پاکن وراکروز ، تیغه برف پاکن سوناتا ، تیغه برف پاکن ورنا، تیغه برف پاکن ولوستر ، تیغه برف پاکن i20 ، تیغه برف پاکن i30 ، تیغه برف پاکن i40، تیغه برف پاکن ix45 ، تیغه برف پاکن ix55 ، تیغه برف پاکن سراتو | لینک فروشگاه

 

منبع :خودروکار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *